
Rola technologii CNC w rozwoju przedsiębiorstwa
Przemysł samochodowy, energetyczny, elektromaszynowy czy rolniczy w znacznej mierze opiera się na technologii CNC. Ma ona ogromne znaczenie nie tylko w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, ale także w ich modernizacji i rozwoju. Zobacz, dlaczego.
Technologia CNC w przemyśle
CNC to nie tylko maszyny. Technologia ta opiera się na urządzeniach zarządzanych przez system sterowania, oprzyrządowaniu, narzędziach. W zakładach produkcyjnych, które dopiero ją wdrażają, zmiany są odczuwalne natychmiast. W firmach rozwijających się naturalnym krokiem jest natomiast sięganie po nowe rozwiązania, na przykład zastąpienie 3-osiowej obrabiarki 5-osiową.
Technologia CNC oferuje wysoką precyzję i powtarzalność detalu, co z kolei przekłada się na lepszą wydajność i produktywność przedsiębiorstwa. To, co zdecydowało o jej popularności, to jednak wysoka jakość wytwarzanych detali. Firmy, które chcą dostarczać najlepsze rozwiązania swoim klientom, mogą podnieść jakość produktów lub usług właśnie dzięki obróbce w technologii CNC.
Przeczytaj również: Obróbka skrawaniem CNC – Park maszynowy Toptech
Branża, która się rozwija
Dzięki rozwiązaniom CNC każde przedsiębiorstwo przemysłowe może udoskonalać swoją produkcję poprzez dostarczanie lepszej jakości produktów czy automatyzację procesów. To z kolei wiąże się z fizycznym rozwojem – powiększaniem zespołów, realizacją większej ilości zamówień, zwiększeniem powierzchni pracy.
Na tym możliwości jednak się nie kończą. Trzeba pamiętać, że technologie CNC nieustannie się rozwijają, dostarczając coraz to nowych rozwiązań.
Rośnie moc obliczeniowa komputerów, systemy napędowe stają się bardziej nowoczesne, powstają nowe narzędzia.
Dla przedsiębiorstw oznacza to możliwość uzyskiwania coraz doskonalszych parametrów skrawania oraz tworzenie jeszcze bardziej skomplikowanych kształtów przestrzennych. Rozwój programów graficznych pozwala natomiast tworzyć dokładniejsze i wyraźniejsze symulacje, co odgrywa znaczącą rolę na przykład przy tworzeniu prototypów.
Przeczytaj również: Obróbka skrawaniem w produkcji prototypów

Przyszłość technologii CNC
Wyższej jakości narzędzia i bardziej zaawansowane technologie to jednak nie jedyne kierunki rozwoju technologii cyfrowej obróbki. Trendy na rynku zmierzają w dużej mierze do dostosowania urządzeń do przemysłu 4.0 i inteligentnych fabryk. Ten kierunek opiera się na technologiach umożliwiających komunikację między maszynami w czasie rzeczywistym.
Producenci skupiają się także na rozwijaniu maszyn kompaktowych, wielofunkcyjnych, a także na wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań oraz urządzeń hybrydowych. Nie mniejsze znaczenie mają takie aspekty jak ergonomia obsługi i programowania czy eliminowanie liczby błędów oraz kolizji.
To, co w ostatnim czasie znacznie bardziej przyciąga uwagę producentów, to wpływ technologii na środowisko naturalne, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, emisja ciepła i hałasu. Duże znaczenie ma także rozwijanie tych rozwiązań, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo człowieka.
Przeczytaj również: Rola detali w automatyzacji produkcji
Opłacalna inwestycja dla małych i dużych przedsiębiorstw
Wszystko to sprawia, że technologie CNC oferują bardzo szerokie możliwości rozwoju zarówno dla dużych, jak i niewielkich zakładów produkcyjnych, pozostających poddostawcą dla większych podmiotów.
Jeśli szukasz sposobów na zmodernizowanie procesów produkcyjnych, stworzenie prototypu czy detalu, wspierającego automatyzację w Twoim zakładzie, skontaktuj się z nami i powiedz nam, czego oczekujesz. Z pewnością znajdziemy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.