Rola detali w automatyzacji produkcji

Rola detali w automatyzacji produkcji

Automatyzacja i robotyzacja produkcji to najlepszy sposób na wdrażanie opłacalnych innowacji w przedsiębiorstwach. Już drobne modyfikacje sprzętów mogą znacząco zwiększyć wydajność produkcji. Jaka jest rola detali w tym procesie?

Czym jest automatyzacja produkcji?

Najpierw odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, czym tak właściwie jest automatyzacja i jak ją przeprowadzić, by miała sens. Automatyzacją nazwać można zwiększenie udziału maszyn w procesach produkcyjnych. Głównym jej założeniem jest ograniczenie udziału czynnika ludzkiego, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników i przekłada się na wyższą wydajność produkcji.

Przeczytaj również: Automatyzacja w zakładach produkcyjnych

Automatyzacja najczęściej odbywa się poprzez zastosowanie układu sterowania z wykorzystaniem komputera lub programowalnych sterowników logicznych, tzw. PLC. W obu przypadkach niezbędne jest stworzenie odpowiedniego algorytmu i wgranie go do sterownika – maszyna, podążając za algorytmem wykonuje odpowiednie czynności w sposób zautomatyzowany i seryjny.

Projektowanie automatyzacji

Ważnym etapem automatyzacji jest wybór koncepcji jej projektowania, czyli po prostu podjęcie decyzji o tym, w jaki rodzaj maszyn i ich rozbudowy zainwestujemy. Najbardziej popularną obecnie koncepcją jest modułowość, która pozwala na rozbudowę systemu i jego funkcjonalności w zależności od bieżących potrzeb przedsiębiorstwa.

Rola detali w automatyzacji produkcji

Rola detali w automatyzacji produkcji

W procesie automatyzacji można wykorzystać także detale – specjalnie zaprojektowane i precyzyjnie stworzone do rozbudowy narzędzia czy maszyny.

Stemple i matryce

Najczęściej wykorzystywanymi elementami w przemyśle i w procesach automatyzacji są stemple i matryce, służące do tłoczenia czy wykrawania materiałów o niewielkich grubościach. Dzięki nim możliwa jest seryjna produkcja z zachowaniem identycznych właściwości każdego produkowanego elementu.

Stemple i matryce wykonane są ze stali narzędziowych szybkotnących i proszkowych, co zapewnia im wysoką trwałość i dłuższą żywotność. Detale te gwarantują doskonałą wydajność oraz możliwość podniesienia wyników produkcji dzięki pracy seryjnej.

Precyzyjne, hartowane części

Detale, wspierające procesy automatyzacji, to także precyzyjne, hartowane części ze stali narzędziowych. W Toptech produkujemy takie elementy już od jednej sztuki. Po dokładnych ustaleniach z klientem przygotowujemy projekt i sugerujemy rozwiązania, które pozwolą uzyskać lepszy efekt i bardziej wydajny detal. Wykonany element dokładnie sprawdzamy i wspieramy klienta również na etapie testów i wdrażania. Jesteśmy gotowi do podjęcia niestandardowych wyzwań, by zapewnić produkcji jak najlepszą wydajność i skuteczność.

Znakowniki i znaczniki

Dla seryjnych oznaczeń produktów wykorzystywane są znakowniki i znaczniki, wykonywane według rysunków czy wzorów, idealnie dopasowane do właściwości produktu oraz możliwości maszyny.

W Toptech specjalizujemy się w tworzeniu precyzyjnych znakowników i znaczników o różnych kształtach oraz nietypowych konstrukcjach. Są to zarówno znakowniki stałe, jak i elementy ze zmiennymi czcionkami czy detalami. Powiedz nam, czego potrzebujesz, z pewnością znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.

Rola detali w automatyzacji produkcji

Szlifowanie płaszczyzn sposobem na regenerację detalu

Obróbkę detali można wykorzystać także do tego, by nadać dotychczasowym częściom urządzeń drugie życie. W tym celu wykorzystuje się proces szlifowania płaszczyzn, polegający na ograniczeniu chropowatości na powierzchni detalu. W procesie tym usuwane są zarysowania, zabrudzenia czy ślady rdzy powstałe w wyniku użytkowania. Oszlifowany detal jest więc gotowy do dalszej pracy, a przedsiębiorstwo może ograniczyć koszty związane z koniecznością zamówienia i wykonania nowych elementów.

Przeczytaj także: Szlifowanie płaszczyzn – jeden z najbardziej wymagających procesów obróbki

Myślisz o automatyzacji swojego przedsiębiorstwa? Potrzebujesz detali do rozbudowy maszyn? Skontaktuj się z nami. Zajmujemy się produkcją jednostkową elementów ze stali narzędziowych wysokostopowych, stali szybkotnących oraz bardzo wytrzymałych stali proszkowych.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana