Wykonywanie wykrojników – technologie i proces produkcji

Wykonywanie wykrojników – technologie i proces produkcji

Wykrojniki to detale umożliwiające wycinanie określonego kształtu w innym elemencie. Ich stworzenie wymaga dużej precyzji, a także wiedzy o właściwościach materiału podlegającego obróbce.

Czym są wykrojniki?

Wykrojniki kojarzone są przede wszystkim z branżą poligraficzną, gdzie są wykorzystywane w masowej produkcji do wycinania określonych kształtów na arkuszach papieru. Są one jednak stosowane również w innych gałęziach przemysłu, gdzie mają trudniejsze zadanie – wykrawanie kształtów w elementach wykonanych z dużo bardziej twardych materiałów niż papier. Na przykład w stali lub w aluminium.

Wykrojniki mogą przybierać różne rozmiary oraz kształty. W Toptech specjalizujemy się w produkcji niewielkich detali o nietypowych kształtach, wymagających bardzo wysokiej precyzji na etapie projektowania i wykonania. Podejmujemy się pojedynczych zleceń, obejmujących wykonanie od jednej do kilku sztuk.

Wykonywanie wykrojników – jaka wiedza jest niezbędna?

Skomplikowany proces produkcji wykrojników wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy. Dotyczy ona nie tylko zasad projektowania czy wykonania detalu z pomocą odpowiednich narzędzi do obróbki CNC. Ważna jest także znajomość materiału – zarówno tego, z którego detal zostanie wykonany, jak i tego, który będzie poddawany wykrajaniu.

Niezbędna jest także znajomość programów do projektowania, pozwalających na wykonanie bardzo dokładnego projektu i uniknięcie w ten sposób błędów. Zaplanowanie parametrów umożliwi także późniejszą weryfikację wykonanego już detalu.

W Toptech korzystamy z oprogramowania CAD/ CAM, które umożliwia przygotowanie projektu w wersji 2D i 3D, a także opracowanie rysunków technicznych, schematów instalacji czy przygotowanie dokumentacji technicznej. Pozwala także dokładnie zaprogramować maszyny do obróbki skrawaniem CNC tak, by zachować precyzyjne parametry oraz ograniczyć ilość zużytego materiału.

Przeczytaj również: Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem

Wykonywanie wykrojników - technologie i proces produkcji

Technologie i proces powstawania wykrojników

Dobór technologii i proces powstawania wykrojników zależy od ich przeznaczenia. Ważnym etapem jest bowiem dobór odpowiedniego materiału, z jakiego detal ma zostać wykonany. Pod uwagę należy wziąć także intensywność pracy, jaka czeka taki wykrojnik, a także jego prawidłowe zamocowanie. Wybór materiału determinuje dobór maszyn i technologii obróbki.

Przed przystąpieniem do wytwarzania wykrojnika powstaje wspomniany już projekt. Pozwala on na wybór narzędzi do obróbki, a także ich właściwe zaprogramowanie. Nawet niewielkie odstępstwo od projektu może doprowadzić do uszkodzenia samego wykrojnika czy maszyny, do której jest przymocowany.

Przeczytaj również: Obróbka skrawaniem CNC – Park maszyn Toptech

Wysoką precyzję oraz możliwość wykonania najbardziej skomplikowanych i nietypowych kształtów zapewnia technologia CNC. Wytwarzanie wykrojników jest złożonym procesem, który może wymagać wykonania kilku etapów prac: wycinania, frezowania, szlifowania. Dostęp do nowoczesnego parku maszynowego pozwala przeprowadzić ten proces szybko, sprawnie i z wysoką gwarancją precyzji.

Szukasz wykonawcy z wiedzą i doświadczeniem? Skontaktuj się z nami. W Toptech przygotowujemy projekt i dokumentację, dobieramy technologie, wytwarzamy detale od jednej sztuki i szukamy rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie elementu o możliwie najlepszych parametrach.

Wykonywanie wykrojników - technologie i proces produkcji
Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana