Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem

Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem

Dzięki technologii CNC i precyzyjnej obróbce możliwe jest tworzenie dowolnych kształtów detali o bardzo niewielkich rozmiarach. Proces ten ułatwia projektowanie CAD CAM, dzięki któremu powstają projekty, stanowiące podstawę do programowania komputerowego urządzeń CNC.

Projektowanie CAD/ CAM – możliwości

Projektowanie za pomocą oprogramowania CAD (ang.: Computer Aided Design) oferuje bardzo wiele możliwości, które w technologii CNC są kluczowe. Dzięki niemu powstają koncepcyjne modele, rysunki techniczne, schematy instalacji, a także modele 3D i ich wizualizacje.

To na podstawie tych elementów możliwy jest dobór odpowiedniej technologii wytwarzania i oszacowanie jej kosztów. Projekty te służą także jako punkt wyjścia do projektowania CAM (ang. Computer Aided Manufacturing), czyli programowania obrabiarek CNC tak, by osiągnąć wymagane parametry i uniknąć błędów. Projekty stanowią także podstawę do nadzorowania procesu produkcyjnego i montażowego.

Projektowanie CAD/ CAM jest także świetnym punktem wyjścia do wytwarzania prototypów. Umożliwia wykonanie wizualizacji – dla inwestorów, ale także dla technologów, którzy na jej podstawie mogą dobrać sposoby wytwarzania i odpowiednie materiały. Mogą także optymalizować model i nanosić niezbędne poprawki.

Przeczytaj również: Obróbka skrawaniem w produkcji prototypów

Projektowanie CAD – Modelowanie 3D

Modelowanie 3D to tworzenie trójwymiarowych obiektów. Oprogramowanie CAD posiada narzędzia, umożliwiające projektowanie najbardziej skomplikowanych kształtów każdego detalu – zarówno powierzchni jak i bryły. Oprócz tego projektowanie CAD uwzględnia analizę naprężeń danego materiału i oddziaływanie środowiska zewnętrznego. Dzięki temu już na etapie projektowania można przeprowadzić wstępne testy dla detalu lub prototypu.

Dzięki możliwości tworzenia wizualizacji elementu możliwe jest także szacowanie kosztów produkcji, a także zweryfikowanie użyteczności i ergonomiczności detalu.

Projektowanie CAD – Dokumentacja 2D

Oprogramowanie CAD sprawdza się także na etapie tworzenia dokumentacji, nie tylko samego projektu detalu. Dzięki niemu powstają graficzne projekty elementów i ich konstrukcji, ale także dokumentacja techniczna i montażowa oraz schematy instalacji.

Projektowanie CAM

Projektowanie CAM to technologia wytwarzania elementów wcześniej zaprojektowanych. W programie tym tworzone są ścieżki poruszania narzędzia, wgrywane do narzędzia obrabiającego. Programowanie maszyn to kluczowy element w technologii CNC – zgodnie z wprowadzonym algorytmem urządzenia wykonują zaprojektowany detal zgodnie ze specyfikacją, wymiarami i parametrami, jakie uwzględnia projekt.

Projektowanie CAD/ CAM w Toptech

W Toptech używamy kilku programów CAD/CAM w zależności od rodzaju maszyny, z której korzystamy i efektów, jakie chcemy osiągnąć.

Do przygotowania programów na frezarki CNC używamy oprogramowania Siemens NX, który ma w sobie moduł do projektowania 3D, czyli CAD oraz moduł do wytwarzania, czyli CAM. Jest to bardzo dobre oprogramowanie stosowane w branży automotive i nie tylko. Wykorzystujemy je również do programowania druciarek, ale wówczas używamy modułu właśnie do druciarek.

Tworząc znakowniki używamy dodatkowych systemów CAD/CAM zależnie od tego, jaki typ znakownika należy wykonać. Przy tworzeniu ścieżek narzędzi dla znaków używamy ArtCAM-a i PC-CAM-a, a przy tworzeniu modeli drutowych często wspomagamy się ZWCAD-em, AutoCAD-em, Corelem i innymi programami graficznymi.

Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem

Szukasz partnera, oferującego kompleksową obsługę?

Od projektowania, przed programowanie, po wykonanie najbardziej skomplikowanych detali? Skontaktuj się z nami.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana