
Technologia CNC w branży medycznej
Obróbka skrawaniem przy wykorzystaniu technologii CNC zdobywa szerokie zastosowanie w kolejnych branżach. Jedną z nich jest branża medyczna, która z osiągnięć nowoczesnej obróbki korzysta w wielu aspektach.
Zapotrzebowanie na sprzęt i usługi medyczne rośnie z każdym rokiem. Wynika to ze wzrostu liczby populacji, a także starzenia się społeczeństwa. Branża medyczna jest jedną z niewielu, które są odporne na koniunkturę gospodarczą czy nieprzewidziane skutki globalnych wydarzeń. Dlatego właśnie w tej branży postęp i sięganie po innowacyjne rozwiązania jest tak ważny. Również dlatego technologia CNC jest idealnym rozwiązaniem dla rosnących potrzeb medycznych ludzi na całym świecie.
Bezpieczeństwo, trwałość, precyzja
Dokładność i bezpieczeństwo to pojęcia ściśle związane z branżą medyczną. Wykorzystuje ona przeróżne narzędzia i sprzęty, wyposażone w duże i niewielkie części, tworzone z myślą o bardzo precyzyjnych czynnościach. Technologia CNC umożliwia wytwarzanie elementów z niezwykłą i – co ważne – powtarzalną precyzją. Pozwala na tworzenie narzędzi całkowicie niezawodnych i bezpiecznych.

Różnorodność materiałów
Narzędzia medyczne oraz implanty wymagają stosowania określonych materiałów. Często jest to tytan, który jest biokompatybilny z ludzkim organizmem, ale także stal nierdzewna, zapewniająca wysoką trwałość. Obróbka tak wytrzymałych, a jednocześnie elastycznych materiałów wymaga zastosowania nowoczesnych technologii, które uchronią je przed zniszczeniem. Każdy najdrobniejszy ubytek na jego powierzchni powoduje, że element przestaje nadawać się do użytku.
Takie rozwiązania oferuje technologia CNC, która korzysta z różnych metod obróbki, dostosowując je do konkretnego materiału, ale także do przeznaczenia danego elementu i jego parametrów.
Dowolny rozmiar, dowolne parametry
Technologia CNC w branży medycznej umożliwia masowe tworzenie elementów o dowolnych rozmiarach. Jest to ogromna zaleta w produkcji implantów, które poprawiają codzienne życie i funkcjonowanie. Dotyczy to zarówno elementów wykonywanych na potrzeby stomatologii, ale także protetyki. Dodatkowo, każdą śrubę czy zaczep można dostosować do indywidualnych rozmiarów i potrzeb pacjenta.
Przeczytaj również: Cięcie CNC – najpopularniejsze metody cięcia
Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ technologia CNC w branży medycznej umożliwia wykonanie niestandardowych elementów ograniczając koszty oraz czas oczekiwania na dany detal.
Projektowanie 3D
Ogromne zastosowanie w branży medycznej ma także projektowanie 3D. Przygotowywanie maszyn do wytworzenia narzędzi, produkcja prototypów, tworzenie elementów protetycznych i zindywidualizowanych implantów wymaga wcześniejszego zaprojektowania każdego elementu oraz zastosowania bardzo dokładnych parametrów.

Przeczytaj również: Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem
Projektowanie 3D pozwala także zweryfikować podatność materiału na obróbkę, wyeliminować ewentualne błędy i problemy, zachować zgodność ze ścisłymi wymogami, a także pozwala wybrać najlepszą metodę obróbki.
Automatyzacja przemysłu
Ostatnim obszarem, który korzysta z innowacyjnej obróbki skrawaniem, jest wyposażenie zakładów produkcyjnych w maszyny i urządzenia dostosowane do pracy seryjnej. Szybki termin produktów o identycznych parametrach, spełniających wszelkie wymogi bezpieczeństwa to w tej branży podstawa funkcjonowania. Nowoczesne, wydajne obrabiarki są w stanie zapewnić wysoką jakość wykonania przy niższych kosztach produkcji i w szybszym czasie realizacji.
Przeczytaj również: Role technologii CNC w rozwoju przedsiębiorstwa