Cięcie CNC – najpopularniejsze metody cięcia

Cięcie CNC – najpopularniejsze metody cięcia

Cięcie CNC to nowoczesna i obecnie najbardziej precyzyjna metoda obróbki materiałów. Wykorzystuje się do niej maszyny sterowane komputerowo, dzięki którym można uzyskać bardzo skomplikowane kształty i powtarzalne rezultaty. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom cięcia CNC.

Komputerowe sterowanie

Wycinanie CNC (z ang. Computerized Numerical Control), czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, to technologia polegająca na uzyskiwaniu odpowiednich kształtów poprzez programowanie. Każda maszyna CNC wyposażona jest w mikrokomputer, który może być dowolnie zaprogramowany tak, by efekt cięcia był zgodny z założonym projektem. Cięcie przebiega w sposób zautomatyzowany, co oznacza, że pracownik – poza zaprogramowaniem urządzenia – pełni funkcję nadzorującą, nie musi obsługiwać go ręcznie.

Popularne metody cięcia CNC

Do najbardziej popularnych, nowoczesnych metod cięcia CNC należą:

  • frezowanie CNC,
  • cięcie laserem CNC,
  • cięcie plazmą CNC,
  • cięcie strumieniem wody CNC.

W Toptech oferujemy usługę frezowania CNC oraz cięcie wykonywane na naszych wycinarkach drutowych. Ta pierwsza umożliwia oddzielenie mniejszych skrawków materiału od większego elementu aż do osiągnięcia pożądanego kształtu.

Więcej o procesie frezowania CNC pisaliśmy we wpisie: Frezowanie i toczenie CNC – na czym polegają i czym się różnią

metody cięcia cnc

Wycinarka drutowa pozwala natomiast tworzyć detale z trudnych i trudnoskrawalnych materiałów. To z nich powstają matryce, stemple, wkłady, formy wtryskowe, tłoczniki oraz wykrojniki. Uzyskanie tak precyzyjnych kształtów jest w tym przypadku możliwe dzięki technice elektrodrążenia.

O elektrodrążeniu pisaliśmy więcej we wpisie: Elektrodrążenie wgłębne i drutowe – jak powstają detale z twardych i trudnoskrawalnych materiałów

Zdecydowaną przewagą frezowania i cięcia na druciarce jest maksymalna precyzja. Przy cięciu laserem, plazmą oraz wodą bardzo duże znaczenie ma grubość ciętego materiału – im jest on cieńszy, tym lepsza jest dokładność cięcia. Jednak to frezarka i druciarka gwarantują najwyższą precyzję przy bardzo skomplikowanych kształtach.

Nie oznacza to jednak, że nie realizujemy projektów wymagających zastosowania innych technik. W chwili obecnej cięcie laserem oraz strumieniem wody zlecamy naszym partnerom. W niedalekiej przyszłości planujemy wyposażenie naszego parku maszynowego również w urządzenie WaterJet, które pozwoli nam realizować usługę cięcia wodą na miejscu. Zdecydowaną zaletą cięcia plazmą, wodą oraz laserem jest szybkość procesu – jest ona znacznie większa niż na druciarce czy frezarce.

Zalety cięcia CNC

Nowoczesne metody cięcia to rozwiązania oferujące obecnie najwyższą precyzję i jakość wykonania. Umożliwiają uzyskanie bardzo skomplikowanych kształtów, których nie są w stanie wytworzyć tradycyjne techniki.

Oprócz technologia ta umożliwia:

  • wykonanie wielu detali o identycznych parametrach,
  • minimalizację odpadów,
  • gładką i czystą powierzchnię cięcia, bez zadziorów,
  • ograniczenie udziału człowieka w procesie wytwarzania oraz związane z tym zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.
metody cięcia cnc
Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana