Obróbka skrawaniem CNC – na czym polega i jakie ma zastosowanie

Obróbka skrawaniem CNC – na czym polega i jakie ma zastosowanie

Obróbka skrawaniem CNC zapewnia precyzyjne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego elementu w krótkim czasie według ściśle określonych parametrów. Jak wygląda cały proces i gdzie ma zastosowanie?

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem CNC to obróbka ubytkowa polegająca na skrawaniu, czyli dokładnym ścinaniu, części obrabianego materiału, np. stali, aluminium, mosiądzu. W efekcie uzyskujemy zamierzony kształt elementu o wysokiej precyzji wykonania, gładkiej powierzchni i idealnej zgodności z projektem.

Ponieważ ta metoda pozwala na perfekcyjne zachowanie parametrów projektu, jest często stosowana w branży elektronicznej, energetycznej, medycznej, motoryzacyjnej, lotniczej i innych gałęziach przemysłu, w których liczy się dokładność. Obróbka skrawaniem CNC przebiega w sposób w pełni zautomatyzowany – operator maszyny sterowanej numerycznie programuje urządzenie i nadzoruje cały proces.

Etapy i metody obróbki skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC składa się z kilku etapów i wygląda następująco:

  • Stworzenie projektu w programie komputerowym
  • Adaptacja projektu na plan sterowania narzędziami
  • Obróbka materiału (frezowanie, toczenie, szlifowanie)
obróbka skrawaniem cnc

Frezowanie CNC to jeden z najpopularniejszych sposobów obróbki skrawaniem. Podczas tego procesu narzędzie skrawające jest wprawione w ruch obrotowy, a płaszczyzny, powierzchnie kształtowe, kanaliki, uzębienia, rowki są obrabiane ostrymi narzędziami jedno po drugim. Istnieje kilka technik frezowania w zależności od przyjętych kryteriów obróbki.

Toczenie CNC polega na kształtowaniu brył obrotowych, tj. kul, wałków, stożków, gwintów zewnętrznych i wewnętrznych. W trakcie tego procesu materiał jest wprawiony w ruch główny obrotowy, a narzędzie skrawające wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy. Podobnie jak frezowanie, toczenie CNC również można podzielić na kilka sposobów. Szczegółowe informacje na temat tych dwóch metod przybliżyliśmy we wpisie: Frezowanie i toczenie CNC – na czym polegają i czym się różnią.

Ostatnim etapem jest szlifowanie materiału za pomocą szlifierki wyposażonej w ściernicę. Po obróbce wykonany element charakteryzuje się precyzyjnie oddanymi parametrami i nienagannym wyglądem.

Obróbka CNC to przyszłość przemysłu

Współczesny przemysł nie byłby w stanie być na tak zaawansowanym poziomie, gdyby nie zastosowanie frezarek, szlifierek i tokarek CNC. Obróbka skrawaniem CNC pozwala na idealne odwzorowanie nawet najbardziej skomplikowanego projektu, co nie byłoby możliwe w przypadku ręcznej obróbki materiału. Dlatego klasyczne obrabiarki są wypierane przez nowoczesne maszyny sterowane numerycznie pozwalające na wykonanie większej liczby elementów o identycznym wyglądzie w krótkim czasie. Tylko zastosowanie obrabiarki CNC umożliwia precyzyjne wykończenie, większą wydajność i wysoką jakość wykonywanych produktów.

W parku maszynowym Toptech stosujemy frezarki CNC 3-osiowe Mikron VCE 800 Pro, dwie maszyny Mikron VCE 600 PRO, tokarkę CNC LB3000 EX II firmy Okuma, wycinarki drutowe firmy GF Machining Solutions (dawna nazwa Agie Charmilles), elektrodrążarki wgłębne firmy Sure First oraz szlifierki. Posiadamy sprzęt, oprogramowanie CAD/CAM i wykwalifikowany zespół pozwalający na precyzyjną obróbkę skrawaniem CNC nawet najbardziej nietypowych kształtów.

Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana