
Co obejmują usługi CNC?
Obróbka skrawaniem CNC to bardzo ogólne pojęcie. Co dokładnie wchodzi w zakres działań związanych z tą nowoczesną technologią wytwarzania trwałych detali?
Mechaniczna obróbka CNC – coraz wyższe standardy
Obróbka skrawaniem w technologii CNC nieustannie się rozwija, oferując coraz bardziej precyzyjne, efektywne i wydajne rozwiązania. Ulepszeniom ulegają maszyny, oprogramowanie, narzędzia i części, służące do obróbki. Wymusza to rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi, ale także coraz bardziej wymagające zamówienia i elementy, służące lepszej pracy zakładów produkcyjnych.
Mechaniczna obróbka musi spełniać wysokie standardy, by nadążać za innowacjami. Jest szeroko stosowana w branży automotive, w lotnictwie czy medycynie. Stanowi także podstawę automatyzacji, która jest niezwykle ważna w nowoczesnych przedsiębiorstwach.
Poniżej prezentujemy możliwości, jakie oferuje obróbka skrawaniem CNC:
Frezowanie
Proces ten polega na żłobieniu w elemencie rowków, nadając mu pożądanego kształtu. Frezarka może wykonywać ruch obrotowy lub posuwowy, umożliwiając tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych struktur.
Głównym celem frezowania jest oddzielenie mniejszych skrawków od większego elementu. Ze względu na rozmieszczenie ostrzy można podzielić je na frezowanie kształtowe i walcowe, ze względu na sposób poruszania się ostrzy – współbieżne i przeciwbieżne. Świetnie sprawdza się w obróbce drewna, metalu oraz innych tworzyw sztucznych.
Więcej o frezowaniu przeczytasz we wpisie: Frezowanie CNC – na czym polega proces
Toczenie
Proces toczenia umożliwia wytwarzanie obrotowych kształtów, czyli wałków, stożków, kuli. Polega na oddzieleniu warstwy materiału obrabianego detalu za pomocą noża tokarskiego. W przeciwieństwie do frezowania, ostrze nie porusza się – ruchowi poddawany jest natomiast obrabiany przedmiot.
Toczenie CNC obejmuje kilka różnych technik. Wyróżniamy toczenie kopiowe oraz kształtowe, a także toczenie obwiedniowe, poprzeczne, stożkowe lub wzdłużne.
Więcej o toczeniu przeczytasz we wpisie: Toczenie CNC – co wpływa na efekt?
Szlifowanie
Obróbka CNC umożliwia także szlifowanie powierzchni, które pozwala na nadanie detalowi odpowiednich parametrów. Wykorzystuje się je także do oczyszczenia detalu i nadania zużytemu elementowi nowego życia. Proces ten pozwala bowiem na usuwanie rdzy czy przebarwień, które wytworzyły się na powierzchni w wyniku długotrwałej eksploatacji.
Więcej o technikach obróbki powierzchni i ich zastosowaniu przeczytasz we wpisie: Techniki obróbki powierzchni – szlifowanie, obróbka erozyjna, obróbka laserem
Wiercenie otworów
Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wierteł, obróbka skrawaniem CNC może być wykorzystywana także do wiercenia otworów. Obiekt jest w tym procesie nieruchomy, podczas gdy wiertło nawierca otwór o odpowiednich parametrach.
Dużą zaletą zastosowania technologii CNC do wiercenia otworów w detalach jet możliwość uzyskania otworów wielokątnych. W tym celu wykorzystywane jest dodatkowe wiertło do wiercenia wtórnego.
Dłutowanie
W jaki sposób powstają kształty nieobrotowe w detalach? Najczęściej dzięki dłutowaniu. To w tym procesie otrzymujemy kształt zębatego koła czy wszelkiego rodzaju krzywki. Dłutowanie CNC polega na skrawaniu przedmiotu nożem, który jest przytwierdzony do suwaka. Suwak umożliwia narzędziu przesuwanie się zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Znakowanie
Bardzo popularnym zastosowaniem technologii CNC jest wytwarzanie znakowników. Montuje się je w tłocznikach do znakowania. Taki tłocznik służy do znakowania detalu na prasie. Pozwala on każdej firmie na oznaczanie produktów w trakcie procesu produkcji.
Znakowanie za pomocą tłocznika może mieć dowolną głębokość – w zależności od siły nacisku pracy, a także głębokości znaku na znakowniku. Rozwiązanie to oferuje bardzo trwałe i stosunkowo niedrogie oznaczanie produktów.
Więcej o technikach znakowania przeczytasz we wpisie: Znakowanie wyrobów z blach