Frezowanie CNC – na czym polega proces

Frezowanie CNC – na czym polega proces

Frezowanie CNC umożliwia wykonywanie detali, z którymi nie poradziłyby sobie tradycyjne obrabiarki. Proces ten może obejmować frezowanie 2D, czyli w jednej płaszczyźnie, a także frezowanie 3D bloków trójwymiarowych. Zobacz, na czym to polega.

Frezowanie CNC – do czego służy

Najprościej mówiąc, frezowanie pozwala na zmianę tekstury elementu poprzez żłobienie w nim rowków czy kanalików. W tym celu narzędzie wykonuje ruch obrotowy oraz ruch posuwowy, który może być wykonywany także przez obrabiany materiał.

Dzięki temu mechanizmowi frezarka CNC może wykonać dowolny kształt, nawet na elementach niewielkich rozmiarów. Zaletą tego procesu jest ogromna precyzja i powtarzalność.

Frezowanie może odbywać się na płaszczyźnie 2D, a także w wymiarze 3D, czyli na trzech płaszczyznach na prawie dowolną głębokość. Istnieje także bardziej zaawansowany proces 5D, w którym dodatkowo obrabiarka wykonuje obrót wokół dwóch osi.

Projektowanie i programowanie – warunek wysokiej jakości frezowania

By móc otrzymać precyzyjny detal, niezbędne jest przygotowanie projektu w wersji 2D lub 3D, a następnie odpowiednie zaprogramowanie obrabiarki. Programowanie polega na wprowadzeniu algorytmu w postaci G-kodów albo funkcji maszynowych we właściwym dla urządzenia języku programowania. Do programowania wykorzystywany jest sterownik PLC, który reguluje pracę maszyny.

Po zaprogramowaniu urządzenia, operator frezarki CNC uzbraja maszynę, mocuje materiał i wywołuje odpowiedni program. Ustawia także punkt zerowy programu, a następnie nadzoruje pracę maszyny i przeprowadza testy jakościowe na gotowym detalu.

Wysoka jakość sprzętu

Kolejnym wymogiem, który zapewnia wysoką jakość procesu frezowania, a co za tym idzie perfekcyjnie przygotowanego detalu, jest nowoczesny park maszynowy. Urządzenia powinny być odpowiednio użytkowane i konserwowane, a każdy element eksploatacyjny – regularnie wymieniany.

To ważne, ponieważ wiele procesów frezowania wymaga dokładności na poziomie 0,01 mm/ 100 mm. Niewłaściwie zamontowane frezy czy zbyt zużyte elementy na wrzecionie mogą spowodować błędy w całym procesie.

Frezarki dzielimy na dolnowrzecionowe z wrzecionem umieszczonym pod stołem oraz górnowrzecionowe z wrzecionem umieszczonym nad stołem. Ten drugi rodzaj urządzeń jest stosowany znacznie częściej, służy do frezowania zewnętrznego i wewnętrznego. Urządzenia do frezowania mogą być pionowe, poziome lub uniwersalne.

Rodzaj materiału do frezowania

Istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem procesu frezowania, jest materiał poddawany obróbce. Zazwyczaj frezowanie odbywa się w stali, narzędziami z węglika spiekanego czy też pokrytego powłoką diamentową.

Rodzaj materiału, a także rozmiar oraz kształt elementu muszą zostać uwzględnione w projekcie, a także podczas przygotowywania urządzenia do frezowania. Ważną rolę odgrywa technik, obsługujący maszynę. Jego doświadczenie oraz wiedza pozwalają na dobranie odpowiednich frezów i zapewnienie procesowi bezpiecznego przebiegu.

Frezowanie CNC – zalety

Poza bardzo precyzyjną pracą na niewielkich rozmiarach i powtarzalnością, frezowanie CNC oferuje także niższe koszty wytwarzania detali. Współczesne urządzenia cechuje bowiem bardzo duża wydajność przy niewielkim zużyciu energii i ograniczeniu strat materiału. Proces jest więc relatywnie niedrogi, a wykonywane elementy mogą spełniać najbardziej restrykcyjne wymogi związane z jakością i wymiarami.

Przeczytaj również: Frezowanie i toczenie CNC – na czym polegają i czym się różnią

Frezowanie CNC. Zobacz nasze realizacje:

Uchwyt

Wykorzystano tutaj frezowanie CNC w 3-ech osiach, całej części: kształt zewnętrzny; otwory pod śruby, otwory gwintowane. Frezowanie odbywało się w trzech zamocowaniach.

Frezowanie cnc realizacja toptech uchwyt

Matryca do wykrawania

Część była frezowana z wykorzystaniem techniki CNC i wycinana na druciarce CNC. Frezowanie zastosowano do gabarytu zewnętrznego, do frezowania części kształtowej (skos po łuku), otworów pod śruby i kołki, otworów startowych do wycięcia otworu tnącego na druciarce i otworu prostokątnego pod wymienną wkładkę matrycową.

Frezowanie cnc realizacja toptech Matryca do wykrawania

Szczęki do imadła

Tutaj wykorzystano frezowanie CNC dla całej części. Taką część można wykonać w jednym zamocowaniu na frezarce 5-cio osiowej, a później usunąć tylko uchwyt na innej frezarce konwencjonalnej lub CNC. My wykonaliśmy ten detal na frezarce 3-osiowej w pięciu zamocowaniach.

Frezowanie cnc realizacja toptech Szczęki do imadła

Szukasz zaufanego partnera? Skontaktuj się z nami.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana