Toczenie CNC – co wpływa na efekt?

Toczenie CNC – co wpływa na efekt?

Toczenie CNC umożliwia tworzenie detali o obrotowym kształcie. Proces ten wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, a także właściwego przygotowania obrabianego materiału oraz urządzenia. Co decyduje o jakości procesu toczenia? Sprawdź.

Toczenie CNC i jego zastosowanie

Toczenie to proces wykonywany na tokarkach, wykorzystujących technologię CNC, czyli numerycznego programowania. Jest on szeroko stosowany w przemyśle w produkcji seryjnej oraz jednostkowej. W procesie tym powstają wałki, stożki, kule, gwinty i inne kształty obrotowe.

Przeczytaj również: Frezowanie i toczenie CNC – na czym polegają i czym się różnią

Umożliwiając obróbkę o maksymalnej dokładności kształtów i wymiarów, toczenie CNC świetnie sprawdza się w produkcji prototypów, ale także w odtwarzaniu części maszyn przemysłowych i urządzeń.

Dostosowanie osprzętu do materiału

Co zatem decyduje o efekcie toczenia? Przede wszystkim dobranie odpowiednich narzędzi, zgodnie z właściwościami obrabianego materiału. Pod uwagę należy wziąć jego elastyczność, twardość, ale także przeznaczenie przygotowywanego detalu. Ważne są także możliwości techniczne samej tokarki i jej funkcjonalności.

Toczenie CNC - co wpływa na efekt?

W Toptech korzystamy z tokarki LB3000 EX II, opartej na termo-przyjaznej koncepcji firmy Okuma. Toczymy w miękkich i twardych stalach obrobionych cieplnie do 64 HRC. Uzyskujemy przy tym bardzo dobrą jakość powierzchni w granicach Ra 0,4 mikrometra. Tokarka posiada napędzane narzędzia, dzięki czemu oprócz toczenia możemy wykonywać jednocześnie operacje frezowania detali.

Przygotowanie projektu 2D lub 3D

Technologia CAD/CAM pozwala na zaprojektowanie detalu, które obejmuje zarówno koncepcyjne modele, jak i rysunki techniczne, schematy instalacji, a także modele 3D wraz z wizualizacjami. Tak szczegółowe dane techniczne pozwalają na wczesne wychwycenie ewentualnych trudności, które mogą się pojawić później, przy samym procesie toczenia.

Przeczytaj również: Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem

Dzięki projektowaniu CAM możliwe jest natomiast przeniesienie wszystkich informacji technicznych do tokarki CNC. W ten sposób zyskujemy pewność, że wytwarzany detal osiągnie dokładnie takie wymiary i kształty, jakie zostały naniesione na projekt. Również w przypadku elementów wymagających zastosowania toczenia z dokładnością do setnych części milimetra.

Umiejętności techniczne ekspertów

Żadna maszyna nie sprawdzi się jednak, jeśli jej obsługą nie zajmie się doświadczony specjalista. Operator tokarki CNC musi zadbać o kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim musi zamontować odpowiedni osprzęt, wymagany dla danej obróbki i danego materiału. Musi upewnić się, że montowane elementy tokarki są w pełni sprawne i spełniające wymagane standardy. To on przygotowuje więc tokarkę do pracy i upewnia się, że proces przebiega bez przeszkód i błędów.

Przeczytaj również: Jak tworzymy kształty obrotowe – rozmowa z Mateuszem Janusem

Umiejętności związane z obsługą tokarki zdobywa się przez lata doświadczenia. Pomaga wiedza z zakresu programowania, a także wiedza o właściwościach obrabianych materiałów. W parkach maszynowych procesom toczenia mogą być bowiem poddawane metale, aluminium, stal kwasoodporna, a także niektóre tworzywa sztuczne. Doświadczony operator wie, jakie rozwiązania sprawdzą się w przypadku obróbki każdego z nich.

To właśnie operator czuwa nad przebiegiem procesu, a także nad wykonaniem pomiarów końcowego detalu i weryfikacją, czy spełnia on wymogi określone w specyfikacji i dokumentacji technicznej. Krótko mówiąc, upewnia się, że klient otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje.

Szukasz zaufanego partnera? Skontaktuj się z nami.

Powrót
Polub
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana