Jak tworzymy kształty obrotowe – rozmowa z Mateuszem Janusem

Jak tworzymy kształty obrotowe – rozmowa z Mateuszem Janusem

Mateusz to nasz programista maszyn CNC, pracujący na rewolwerowej tokarce. W krótkim wywiadzie wyjaśnia jak wygląda praca na tym urządzeniu i jakie daje możliwości.

Mateusz, pracujesz na nowej maszynie. Za co jest ona odpowiedzialna? Jakie elementy na niej wykonujesz?

Jest to tokarka CNC rewolwerowa jednowrzecionowa. Odpowiedzialna jest za wszelkie elementy toczne, czyli wałki, różnego rodzaju stemple, wały napędowe, wrzeciona wiertarskie. Wszystko co jest kształtem obrotowym.

Czym ta tokarka różni się od innych?

Jest to maszyna o dużej sztywności i znacznej mocy, co pozwala obrabiać elementy hartowane, stale narzędziowe ulepszane cieplnie nawet do 64 HRC i osiągać chropowatości i dokładności wymiarowe przypisywane szlifowaniu wykańczającemu.

Jakie najczęściej elementy wykonujesz, dla jakiej branży?

Branża to głównie automotive, ale jest to bardzo duży rynek. To są elementy maszyn, znakowniki spawów, różne matryczki tnące blachę, kalibrujące otwory w blachach. Cały przekrój tak naprawdę. Co jest potrzebne, jaki rysunek dostaniemy, to wykonujemy.

toptech polska tokarka cnc

Czy musisz być cały czas na posterunku czy jest to już na tyle nowoczesny sprzęt, że możesz go zostawić, a maszyna robi wszystko sama?

To jest wszystko zależne od produkcji. Jeżeli robimy produkcję jednostkową, jeżeli ja tworzę program bezpośrednio to jednak lepiej pilnować, bo nigdy nie wiemy jak się zachowa – czy płytka nam nie pęknie w danym momencie, czy gdzieś obciążenie nie będzie zbyt duże, wysięg. Przy produkcji seryjnej mamy ustawioną maszynę, ten proces jest dopasowywany tydzień, dwa, nawet miesiąc czasu. My tutaj wykonujemy jedną sztukę, która musi od razu spełniać wszelkie wymogi dokładności, więc nie możemy sobie pozwolić na błędy.

Jak sprawdzacie po wykonaniu elementu czy jest on zgodny z rysunkiem lub zamówieniem?

To zależy jakie mamy nadane tolerancje rysunkowe. Wykorzystujemy do tego różne narzędzia pomiarowe sprawdzające dokładność wymaganą na rysunku.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana