Tłoczenie metalu – jakie możliwości dają matryce do tłoczników?

Tłoczenie metalu – jakie możliwości dają matryce do tłoczników?

Proces tłoczenia metalu nie pozostawia miejsca na błędy. Matryce do tłoczników umożliwiają wykonanie podstawowych oraz bardziej zaawansowanych operacji, dzięki którym możemy uzyskać części o precyzyjnie określonych, często niestandardowych kształtach. Jak to przebiega? Sprawdź.

Tłoczenie metalu – jak się odbywa?

Stemple i matryce to najważniejsze elementy w tłoczniku, które umożliwiają wykrawanie, zaginanie czy tłoczenie kształtowe blach. Jak to się odbywa? Najprościej mówiąc, po założeniu w tłoczniku – dzięki sile nadanej przez prasę, pozwalają one odpowiednio formować metal, przycinać go do pożądanej wielkości i kształtu, a także wycinać otwory. Co ważne, części mogą zostać wytłoczone w prawie każdy dowolny kształt oraz z dowolnego ciągliwego surowca. Chociaż tłoczenie metali odbywa się zazwyczaj na materiałach o grubości od 0,5 mm do 2-3 mm z tolerancjami do ± 0,02 mm, w procesie tym wykorzystać można również bardzo cienkie folie o grubościach 0,02 mm, a także płyty o grubościach osiągających 10-15 mm, a czasem grubsze.

Co jeszcze ma znaczenie? Zachowanie precyzyjnych odstępów (tak zwanego „luzu”) między stemplem oraz matrycą, które uzależnione jest m.in. od właściwości użytego materiału oraz jego grubości. W przypadku matryc ogólna zasada brzmi, że im grubszym posługujemy się materiałem, tym większe okażą się odstępy. Głębokość, na jaką stemple mogą wnikać w blachę, będzie natomiast wzrastać w miarę stosowania bardziej miękkiego surowca. Ważne, aby równocześnie upewnić się, że część nie przyklei się podczas tego procesu do stempla.

Przeczytaj również: Stemple i matryce do tłoczenia blach – jak powstają i jakie mają zastosowanie

Matryce do tłoczników – jakie dają możliwości?

Specjalizujemy się w produkcji elementów o nietypowych, wymagających kształtach oraz rozmiarach, które są wykorzystywane m.in. do wycinania płaskich wyrobów, odcinania nadmiaru metalu wokół uformowanej części, przycinania kształtowego czy wycinania otworów. Matryce do tłoczników umożliwiają wykonanie wielu rodzajów operacji na materiałach o odpowiednich właściwościach, które pozostaną odporne m.in. na uszkodzenia naprężeniowe. Na czym polega rola matryc w procesie tłoczenia metali oraz jakie pozwalają osiągnąć rezultaty?

  • Przede wszystkim, dociskane z odpowiednią siłą półfabrykaty mogą osiągnąć założone kształty stempla oraz matrycy. Nieodpowiedni dobór materiałów może wówczas jednak doprowadzić do pofałdowania lub pękania części.
  • Stosunkowo prostą operacją jest gięcie, które zapewnia sztywność formowanego materiału oraz trwałą zmianę jego krzywizn. Materiał może być albo odkształcany i zagięty w linii prostej, albo wyginany w taki sposób, by uzyskać części o kształtach 3D oraz dodatkowo wzmocnionych bokach.
  • Gładką, zaokrągloną krawędź oraz łatwiejsze mocowanie współpracujących części można natomiast osiągnąć dzięki specjalnym procesom formowania i montażu części.

Co ciekawe, wszystkie powyższe rezultaty można osiągnąć przy użyciu jednego tłocznika (np. postępowego lub transferowego). Materiał podawany jest wówczas procesom wykrawania i tłoczenia w kilku gniazdach danego tłocznika, w taki sposób, aby przy każdym skoku prasy wykonana została ściśle określona sekwencja operacji na formowanym materiale.

Przeczytaj również: Matryce i stemple do tłoczników i wykrojników

W Toptech koncentrujemy się na jednostkowej produkcji trudnych, niestandardowych elementów do wykrojników i tłoczników, takich jak matryce i stemple.

Chcesz zobaczyć nasze realizacje i poznać możliwości Toptech? Zobacz nasze usługi.

Powrót
Polub
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana