Inżynieria odwrotna – odtwarzanie detali w praktyce

Inżynieria odwrotna – odtwarzanie detali w praktyce

Co zrobić, żeby odtworzyć element maszyny, do którego nie ma projektu lub sprawdzić działanie zużytych detali? Odpowiedzią jest inżynieria odwrotna, umożliwiająca przeniesienie obiektu do rzeczywistości wirtualnej. Zobacz, jak to wszystko się odbywa i kiedy jeszcze się przydaje.

Inżynieria odwrotna – na czym polega?

Tradycyjna inżynieria jest najczęściej rozumiana jako złożony proces, który prowadzi od założeń teoretycznych do praktycznych realizacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku inżynierii odwrotnej (ang. reverse engineering). Koncentrując się na badaniach istniejących już obiektów, pozwala ona na odtworzenie ich sposobu działania, funkcji oraz przyjętych wcześniej założeń konstrukcyjnych. Szerokie możliwości tej dziedziny sprawiają, że bardzo szybko stała się popularna między innymi w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, stoczniowym lub lotniczym.

Dowiedz się więcej: Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem

Oczywiście żeby cały proces zakończył się powodzeniem, musi być on realizowany we właściwym porządku. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zbieranie ściśle określonych informacji o mierzonym obiekcie. Następnie możemy odtworzyć jego geometrię oraz przetworzyć dane do formatu zgodnego z oprogramowaniem CAD. Po opracowaniu wyników przychodzi czas na sprawdzenie, czy dane są poprawne i pozwalają na spełnienie wszystkich celów projektowych. Bardzo ważna jest przy tym ocena jakości wykonania obiektu cyfrowego, na podstawie której możemy wprowadzać dalsze zmiany i poprawki. Ostatnim krokiem jest naturalnie wytworzenie i wdrożenie produktu.

Inżynieria odwrotna a odtwarzanie detali

Inżynieria odwrotna oferuje więc bardzo wiele możliwości. Dzięki niej jesteśmy w stanie przenieść obiekt do rzeczywistości wirtualnej, przekształcać go w dowolny sposób oraz wykonać model do dalszych badań. Kiedy jeszcze się przydaje? Przede wszystkim gdy nie dysponujemy aktualną dokumentacją konstrukcyjną maszyny. Współcześnie mamy do dyspozycji wiele różnych metod i urządzeń, które pozwalają bez problemu odtworzyć detale o skomplikowanych kształtach, bardzo małych rozmiarach, ogromnej wytrzymałości i precyzyjnie określonym zastosowaniu. W razie potrzeby możemy więc powielić ich konstrukcję, wprowadzić pewne innowacje, zaprojektować części zapasowe lub stworzyć uzupełniony model bazując na zniszczonych, zużytych obiektach.

Dowiedz się więcej: Projektowanie części do maszyn – jak przebiega?

Ale to nie koniec. Inżynieria odwrotna to sprawdzony sposób, aby zoptymalizować cały proces produkcyjny. Szczególnie pomocna jest zawsze wtedy, kiedy chcemy zbadać, w jakich warunkach pracy może dojść do uszkodzeń lub jak wpływają one na sprawność urządzenia. Specjalne symulacje pozwalają też ocenić stan techniczny obiektu, wprowadzić konieczne poprawki i wydłużyć okresy między kolejnymi naprawami.

Zastosowania inżynierii odwrotnej

To właśnie za pośrednictwem inżynierii odwrotnej możemy zatem aktualizować lub całkowicie odtworzyć dokumentację techniczną tak dla elementów obudowy, jak również dla części o nawet najbardziej skomplikowanym kształcie. Jaką jeszcze może ona pełnić rolę? Spośród wszystkich zastosowań tego procesu z całą pewnością trzeba wymienić m.in.:

  • ulepszenie, skopiowanie lub odtworzenie detali;
  • ocena współpracy różnych części maszyn;
  • analiza mocnych i słabych stron danego stanowiska, a co za tym idzie – poprawa jakości i wydajności pracy;
  • ocena stopnia zużycia obiektu;
  • sprawdzanie wszystkich etapów obróbki, aby odnaleźć i usunąć możliwe błędy;
  • określenie składu komponentów;
  • projektowanie nowych lub zapasowych części;
  • testowanie wytrzymałości poszczególnych elementów i podzespołów.

 

Przeczytaj również: Technologia CNC – części do maszyn i urządzeń

Chcesz zmodernizować swoje urządzenie? Szukasz zaufanego partnera? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

Powrót
Polub
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana