Wiercenie otworów w technologii CNC

Wiercenie otworów w technologii CNC

Wiercenie otworów w technologii CNC pozwala na otrzymanie pojedynczych detali z wierceniami nawet o niestandardowych parametrach oraz idealnie gładkim brzegu. Co decyduje o jakości tego procesu? Jak on przebiega? Sprawdź.

Wiercenie otworów w technologii CNC

Obróbka skrawaniem CNC może być z powodzeniem wykorzystywana nie tylko do frezowania, toczenia, szlifowania, dłutowania lub znakowania, ale też do wiercenia otworów różnego typu. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy podczas tego procesu korzystać z dedykowanych wiertarek, tokarek lub frezarek. Spore znaczenie podczas wyboru właściwych rozwiązań ma również rodzaj obrabianego przedmiotu.

Więcej o możliwościach obróbki skrawaniem CNC przeczytasz we wpisie: Co obejmują usługi CNC?

Jak przebiega wiercenie otworów w technologii CNC? Bardzo ważne, aby przez cały czas obiekt pozostał nieruchomy. Tylko wtedy można przystąpić do nawiercania otworu o ściśle określonych parametrach. Możliwość zastosowania wierteł różnego rodzaju sprawia, że wszystkie powstałe w detalach otwory są powtarzalne, całkowicie zgodne z założeniami projektowymi oraz wykonywane z maksymalną dokładnością.

Proces wiercenia otworów

Wiercenie można wykonywać na dowolnych materiałach, takich jak mosiądz, stal lub aluminium. Jego początkowym etapem jest nawiercanie. Najprościej mówiąc polega ono na wykonaniu wgłębienia o niewielkich rozmiarach, które znacznie ułatwia późniejsze prowadzenie wiertła. Do innych, podstawowych operacji należą: gwintowanie, pogłębianie, czyli powiększanie średnicy istniejącego otworu lub rozwiercanie, a więc wykończenie otworu, w efekcie którego otrzymujemy powierzchnię o dokładniejszych parametrach.

Przeczytaj również: Obróbka skrawaniem CNC dla przemysłu

Jak wiercić głębokie otwory CNC?

Kiedy długość wywiercanego otworu jest minimum dziesięć razy większa od jego średnicy, mówimy o tzw. otworach głębokich. Aby wykonać je prawidłowo, potrzebne jest nie tylko bardzo duże doświadczenie, ale również zaawansowane, wysokiej jakości maszyny. Tylko wtedy możemy liczyć na efekty w stu procentach zgodne z założeniami projektowymi.

O czym trzeba pamiętać podczas głębokiego wiercenia CNC? Przede wszystkim o ustawieniu właściwej prędkości posuwu oraz skrawania. Chcąc uniknąć uszkodzenia powierzchni lub zakleszczenia się wiertła, należy też regularnie łamać i odprowadzać powstające w trakcie tego procesu wióry. Wybór narzędzi, z których będziemy korzystać, powinien się natomiast odbywać przy uwzględnieniu rodzaju obrabianego materiału. Bardzo ważne jest też stosowanie chłodziwa.

Najczęściej wykorzystuje się między innymi głowice oraz wiertła: rurowe, piórowe, lufowe, kręte, eżektorowe oraz z wewnętrznym odprowadzaniem wiórów.

Wiercenie otworów w technologii CNC – zalety

Wiercenie otworów w technologii CNC znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in. lotniczej lub automotive. Co przemawia na jego korzyść? Sporą zaletą jest możliwość uzyskania otworów wielokątnych. Odbywa się to dzięki zastosowaniu dodatkowego wiertła do wiercenia wtórnego. Czym jeszcze się wyróżnia? Między innymi:

  • większą wydajnością pracy i krótszym czasem obróbki,
  • znacznie mniejszym ryzykiem błędów oraz oszczędnością materiałów,
  • możliwością precyzyjnego ułożenia wiertła – w ten sposób da się uzyskać dowolną kombinację otworów o najróżniejszej średnicy, głębokości i rozmieszczeniu.

Szukasz zaufanego partnera? Skontaktuj się z nami!

Powrót
Polub
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana