
Historia maszyn CNC do obróbki skrawaniem
Pierwsze maszyny, stanowiące punkt wyjścia dla technologii CNC, powstały i rozwijały się już w XIX wieku. Postępująca wówczas rewolucja przemysłowa zwiększyła możliwości produkcyjne dzięki zastosowaniu nowych urządzeń. To właśnie wtedy pojawiły się pierwowzory popularnych dzisiaj obrabiarek sterowanych numerycznie.
Początki maszyn CNC
Przełomowym wynalazkiem w historii urządzeń CNC była maszyna Josepha Marie Jacquarda, od nazwiska jej twórcy nazywana dziś maszyną żakardową. Jacquard zaprojektował urządzenie do sterowania nićmi podczas tkania, które odczytywało dane zapisane na kartach perforowanych. Ta prosta technologia posłużyła za inspirację Siemionowi Korsakowowi, rosyjskiemu konstruktorowi, który wykorzystał karty do gromadzenia danych i stworzył pierwowzór maszyny analitycznej.
Wszystko to działo się na początku XIX w., a kolejny zwrot nastąpił w 1837 r., kiedy Charles Babbage pokazał światu własną maszynę analityczną. Urządzenie wykorzystywało technologię Jacquarda i Korsakowa – dane były również wprowadzane na kartach perforowanych, drukowanych na urządzeniach kreślarskich. Maszyna była napędzana przez silnik parowy.
W drugiej połowie XIX w. skupiono się na rozwoju nośnika danych. Nie dość, że karta była wciąż doskonalona, to jeszcze zwiększały się możliwości jej zastosowania. Od zapisywania na niej kodu Morse’a, aż po zbieranie cech społeczeństwa. Ten drugi potencjał dostrzegł w nich Herman Hollerith, który opatentował własny projekt karty dziurkowanej, a w 1896 r. założył Tabulating Machine Company – firmę, która przetrwała do dziś pod nazwą IBM.
XX wiek, czyli gigantyczny skok jakościowy
Kolejne stulecie przyniosło dalszy rozwój, który postępował tym razem w znacznie szybszym tempie. Karty perforowane znalazły szerokie zastosowanie, co doprowadziło do ich standaryzacji – nadano im ogólnie przyjęte wymiary 187,3 x 82,5 mm, które już w latach 40. uległy zmianie. Wszystko dzięki pojawieniu się pierwszego tranzystora i możliwości miniaturyzowania przyrządów do tworzenia elektroniki.
Przeczytaj również: Rola technologii CNC w przemyśle 4.0
Ta technologia doprowadziła do powstania pierwszej obrabiarki NC, wykonanej na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Istotnym elementem jej rozwoju było stworzenie sterownika i języka ABT, który zrewolucjonizował proces tworzenia poleceń i przesyłania ich do obrabiarki.
Od tego momentu powstanie pierwszego centrum obróbczego było już kwestią czasu. Zaprezentowano je w 1958 r., a zawarte w nim obrabiarki posiadały już wbudowane mikroprocesory. Kilka lat później opracowane zostało interaktywne oprogramowanie służące do wyświetlania funkcji, nazwane Sketchpad.
Przyszłość należy do maszyn CNC
XIX i XX w. przyniosły wiele zmian w świecie przemysłowym i umożliwiło jego dalszy rozwój. Ważnym osiągnięciem okazało się wynalezienie taśmy magnetycznej oraz stosowanego do dziś G-kodu, uniwersalnego języka programowania, który był zwieńczeniem dążeń do zautomatyzowania pracy obrabiarek.
Używane w XXI w. obrabiarki CNC, sterowane numerycznie za pomocą komputera, bardzo dużo czerpią ze swojego przodka, obrabiarki NC. Są rozwijane o kolejne funkcje, które nie tylko ułatwiają ich obsługę i zapewniają większe bezpieczeństwo – zarówno dla ich operatora, jak i obrabianych materiałów. Współczesne maszyny CNC mają przed sobą coraz trudniejsze zadania i to właśnie tym wymaganiom, stawianym przez rozwijający się przemysł, muszą sprostać.
Jeśli wykorzystujesz technologię CNC do zwiększania możliwości własnego zakładu produkcyjnego, sprawdź, co oferuje nasz park technologiczny: Obróbka skrawaniem – Park maszyn Toptech. Wykonujemy jednostkowe zlecenia i podejmujemy się najtrudniejszych wyzwań. A jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób obróbka skrawaniem może wesprzeć Twój biznes, zajrzyj do wpisu: Rola technologii CNC w rozwoju przedsiębiorstwa.