
Znakowanie wyrobów z blach
Wyroby z blachy można znakować różnymi metodami. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady zarówno po stronie techniczno-technologicznej, jak i po stronie kosztowej.
Do znakowania służą między innymi:
- znakowarki laserowe,
- znakowarki mikroudarowe,
- pieczątki z odpowiednim tuszem,
- znakowniki ręczne,
- tłoczniki do znakowania.
Przyjrzyjmy się tym metodom pod kątem ich wad oraz zalet.
Znakowanie laserowe i mikroudarowe
Znakowanie znakowarkami laserowymi i mikroudarowymi sprawdza się w aplikacjach, gdzie jest duża zmienność produkcji i często trzeba zmieniać sekwencje znaków do znakowania dla różnych detali. Sprawdza się również tam, gdzie wygląd znaku jest ważny. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdy na detal po znakowaniu nakładane są różne powłoki, czyli kiedy detal poddawany jest malowaniu proszkowemu, cynkowaniu itd. Od strony kosztowej jest to stosunkowo drogi sprzęt.
Znakowanie pieczątką i tuszem
Najmniej praktyczne są pieczątki z tuszem. Ich największą wadą jest niska trwałość – taki znak można łatwo usunąć lub uszkodzić. Jego wykonanie jest jednak stosunkowo tanie.
Znakowanie ręczne
Tanim rozwiązaniem jest także znakowanie ręczne. Sprawdza się przy malutkich seriach produkcyjnych – tam, gdzie jakość znaku i jego głębokość nie jest najważniejsza. I podobnie jak w przypadku znakowania laserowego i mikroudarowego, nie należy stosować takiego znakowania, gdy detal będzie malowany proszkowo, cynkowany itd., ponieważ jest to zbyt płytkie znakowanie.
Znakowanie tłocznikiem
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest wykonanie indywidualnego tłocznika do znakowania, który znakuje konkretny detal na prasie lub małej prasce. Znak jest równo wybity, czytelny. Zależnie od głębokości znaku na znakowniku i siły nacisku prasy, można wykonać naprawdę głębokie znakowanie, które będzie widoczne po malowaniu proszkowym, cynkowaniu itd. Koszt takiego rozwiązania może być bardzo niski przy niewielkich detalach. Nie jest też bardzo wysoki przy większych elementach. Zależy to od wielu czynników, takich jak na przykład kształtu detalu.
Na załączonym zdjęciu prezentujemy najprostszy tłocznik, jaki wykonaliśmy dla jednego z naszych klientów.
Jest on bardzo niewielkich rozmiarów. Na matrycy leży oznakowany detal. Wszystko czytelne, równe i ładne. Detal jest przystosowany do pracy seryjnej, gwarantując powtarzalność i niezmienną jakość tłoczenia na bardzo wysokim poziomie.
