Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów

Wysokiej jakości znakowniki, numeratory lub zestawy do gięcia, a także wytrzymałe i precyzyjnie wykonane matryce i stemple. Jednostkowa produkcja trudnych, nietypowych elementów to nasza specjalność. Zobacz zbiór dziesięciu najciekawszych realizacji Toptech, przygotowanych na indywidualne zlecenie naszych klientów.

Matryce i stemple

Niezbędnym elementem podczas plastycznej obróbki materiałów o niewielkich grubościach są różnego rodzaju matryce i stemple. Oferujemy usługę tworzenia detali o różnorodnych, również nieregularnych kształtach, które posłużą jako części składowe nowego wykrojnika lub tłocznika, a także zamienne komponenty do już pracujących narzędzi. Od wielu lat dostarczamy tłoczniom i narzędziowniom nietypowe, precyzyjne detale, które są instalowane w wykrojnikach. To właśnie one gwarantują wydajne i skrupulatne wykrawanie blach lub otworów w blachach. Co znalazło się na naszej liście top 10 realizacji?

Dowiedz się więcej: Matryce i stemple do tłoczników i wykrojników

Oczywiście nie mogło tu zabraknąć naszego flagowego produktu, czyli matrycy i stempla przeznaczonych do montażu w tłoczniku postępowym. Podstawową operacją, w której uczestniczą, jest efektywne okrawanie kształtu detalu. Jednym z najtrudniejszych zadań, jakich się podjęliśmy, okazało się natomiast wykonanie matrycy do wykrawania blachy, w przypadku której cięcie blachy następuje po powierzchni kształtowej. Wymagało to nie tylko frezowania 3D powierzchni o nieregularnym kształcie, kilku mocowań oraz precyzyjnego ustawiania, aby wyfrezować kształty boczne, ale również obróbki cieplnej w próżni i wycięcia kształtowego otworu tnącego po hartowaniu. Konieczne okazało się także wykończenie kilku powierzchni w twardym, zahartowanym materiale.

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientówkształtowe matryce do wykrawania blach

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów matryca do wykrawania blachy

Powstały specjalnie do wykrawania kształtowego otworu w blasze o grubości 0,7 mm i od tamtej pory pozostają jednym z naszych bardziej interesujących, nietuzinkowych projektów. Czym się wyróżniają? Charakterystyczne w tym przypadku jest umiejscowienie stempla. Chociaż wygląda, jakby był położony na jej powierzchni, tak naprawdę element ten włożony jest w otwór matrycy. Jak udało nam się to osiągnąć?

Wszystko dzięki niezwykle starannemu wycięciu kształtu stempla i otworu w matrycy na naszych wycinarkach drutowych. Co ważne, luz pomiędzy tymi elementami wynosi 0,03 na stronę. Osiągnięcie tolerancji wykonania poniżej 0,01 mm możliwe było natomiast przy użyciu naszych druciarek. Chropowatość powierzchni tnących po trzech przejściach to około 0,6 mikrometra.

Przeczytaj również: Tłoczenie metalu – jakie możliwości dają matryce do tłoczników?

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientówmatryca i stempel do wykrawania blachy

Nie boimy się działać w oparciu o projekty oraz szczegółowe wytyczne udostępniane przez naszych klientów. Tak było również podczas pracy nad matrycą i stemplem do wykrawania otworów środkowych w samochodowych felgach stalowych. Projekt felgi był tutaj podstawą do wykonania projektu 3D matrycy. Upewniliśmy się przy tym, że kształt krawędzi tnącej idealnie odzwierciedla kształt otworów w feldze. Jak tego dokonaliśmy i na czym polegał proces realizacji?

Realizacja ta wymagała od nas profesjonalnego przygotowania oraz zastosowania różnych technologii produkcji. Do najważniejszych etapów należało m.in. przygotowanie odpowiednich programów CAM, wykonanie otworów startowych pod wycinanie na wycinarce drutowej oraz wykonanie otworu na odpad po wykrawaniu. Bardzo ważnym krokiem była też obróbka cieplna matrycy. Następnie przeszliśmy do wykonania programów CAM, frezowania wykańczającego matrycy, pięciokrotnego cięcia krawędzi tnącej (aż do uzyskania chropowatości powierzchni Ra = 0,2 mikrometra) oraz polerowania powierzchni kształtowej.

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów matryca i stempel do wykrawania otworów

Warto pamiętać, że dedykowane pokrycia PVD, którymi na życzenie klientów pokrywamy nasze matryce i stemple, jeszcze bardziej zwiększają ich trwałość oraz utwardzają powierzchnie tnące.

Dowiedz się więcej: Obróbka CNC w automotive: Matryca i stempel do wykrawania otworów w felgach

Znakowniki

Najwyższa jakość, możliwość seryjnego nanoszenia znaku oraz cechowanie, którego nie można usunąć z produktu. Do tłoczenia oznaczeń na wszystkich detalach wykorzystywanych w przemyśle służą znakowniki. To właśnie za ich pomocą możliwe jest profesjonalne oznaczenie produktów, począwszy od podstawowych informacji, takich jak data produkcji lub numer serii, aż do logo firmy lub marki. W Toptech specjalizujemy się w tworzeniu trwałych, precyzyjnych znakowników, również tych o nietypowych kształtów lub dla skomplikowanych logotypów. Jakie są nasze najciekawsze wykonania?

Dowiedz się więcej: Znakowniki do cechowania detali sposobem na nanoszenie logo i oznaczenie produktu

Zaprojektowany dla naszego stałego klienta znakownik charakteryzuje się specjalną, kołową powierzchnią, która umożliwia montaż w kole znakującym obok innych, podobnych realizacji. Następnie, podczas produkcji wyrobów typu „rury” o kwadratowym kształcie, koło znakuje elementy w cyklu ciągłym. Wśród top 10 realizacji Toptech znajdują się również znakowniki do tłoczników postępowych lub transferowych, które już od szesnastu lat zamawia uznany producent wyrobów z blach, dostawca firmy VW. Gdzie jeszcze trafiają? Tego typu elementy udostępniamy również kilkunastu potężnym tłoczniom w Polsce i za granicą, które specjalizują się m.in. w tworzeniu metalowych komponentów do produkcji aut.

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów znakownik2

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów

Podejmujemy się nie tylko standardowych, ale również znacznie trudniejszych projektów dla konkretnych zastosowań. Prawdziwym wyzwaniem okazały się między innymi znakowniki o nieregularnych powierzchniach znakujących, których kształt ma optymalnie dopasować się do znakowanej blachy. Jak je przygotowaliśmy?

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów znakownik o nieregularnej powierzchni znakującej

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów znakowniki o nieregularnych powierzchniach znakujących

Na samym początku konieczne było sporządzenie odpowiedniej bryły 3D, połączonej z narysowanymi w 3D znakami. Zdarzają się sytuacje, kiedy podobne detale wykonujemy również na podstawie modeli drutowych znaków; korzystamy wówczas z artCAM-a oraz NX-a.

Następnie przechodzimy do doboru narzędzi oraz przyszykowania programu CAM. Frezowanie odbywa się już po wczytaniu go na maszyny. Podobnie jak w tym przypadku, czasami frezujemy przestrzenną elektrodę i tworzymy tego typu detale na elektrodrążarkach wgłębnych.

Numerator

Numeratory, wykorzystywane powszechnie w dużych zakładach przemysłowych, umożliwiają znakowanie wyrobów i nadawanie im numerów seryjnych, a także oznaczanie, które okazuje się najlepszym sposobem, aby rozróżnić dany materiał.

Oprócz standardowych numeratorów, przystępujemy również do realizacji na podstawie wzorów oraz rysunków klienta. Jesteśmy w stanie wykonać wszystkie, nawet najbardziej nietypowe kształty i wymiary. Jednym z naszych najciekawszych zadań w ciągu ostatnich kilku miesięcy okazało się stworzenie numeratora o oznaczeniu ZRWk, który pozwala na numerowanie blach oraz wyrobów metalowych. Co ciekawe, numerator ten posiada specjalny uchwyt do uderzania młotkiem. Żeby znakować wyroby na prasie, wystarczy zamienić go na część, która pasuje do konkretnej maszyny.

Przeczytaj również: Numeratory ZNT do tłoczników

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów numerator ZRWk

Zestaw do gięcia

Gięcie obrotowe pozwala uzyskać bardzo precyzyjne efekty bez naruszania spójności materiału. Proces formowania i przetaczania metalu odbywa się bez niewskazanych ślizgów, uszkodzeń lub zniekształceń. Charakterystyczne właściwości zestawów do gięcia, takie jak kompaktowa budowa lub brak większej ilości mechanicznych części, sprawiają obecnie, że znajdują one zastosowanie również podczas zaginania wypustek w większych elementach. Rozwiązanie to, umożliwiające gięcie nawet pod kątem większym niż 90 stopni, nadaje się idealnie do produkcji seryjnej.

Takie właśnie przeznaczenie posiada zespół rolek gnących, który wykonaliśmy specjalnie na potrzeby jednego z naszych klientów. Wyjątkowy zestaw do gięcia powstał ze stali narzędziowej o twardości 60HRC. Aby proces rozgrywał się bez dodatkowych, ruchomych elementów, optymalnie umiejscowiona w siodle rolka przenosi pionowy ruch prasy na płynny obrót. Gwarantuje to efektywną, wydajną pracę, która wymaga znacznie mniejszego obciążenia materiału i nacisku prasy. Bezpośrednio po operacji gięcia ruch powrotny rolki gnącej realizowany jest przez sprężynę zwojową lub gazową.

Top 10 w Toptech – nasze najciekawsze realizacje dla klientów

Chcesz zobaczyć nasze realizacje i poznać możliwości Toptech? Sprawdź nasze usługi.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana