Kiedy warto zlecić obróbkę CNC?

Kiedy warto zlecić obróbkę CNC?

Obróbka skrawaniem w technologii CNC oferuje niekończące się możliwości rozwijającym się zakładom produkcyjnym i nie tylko. Kiedy warto zlecić nowoczesną obróbkę? Jakie korzyści niesie ta technologia? Sprawdź.

Czym jest CNC?

CNC, czyli Computerized Numerical Control, to układ sterowania, pozwalający na programowanie maszyn do obróbki skrawaniem. Do wytwarzania detali w tej technologii najczęściej wykorzystywane są tokarki, frezarki oraz elektrodrążarki, których możliwości są coraz większe.

Dzięki technologii CNC każdy dobrze wyposażony park maszynowy jest w stanie wykonać najbardziej skomplikowane detale, drążąc czy frezując kształty w materiałach łatwo- i trudnoskrawalnych. Maszyny CNC stosowane są zarówno w obróbce tworzyw sztucznych, drewna, a także do obróbki metali: stali stopowej i niestopowej czy metalach takich jak miedź, aluminium albo ich stopy.

Przeczytaj również: Co obejmują usługi CNC?

Przed rozpoczęciem wytwarzania niezbędne jest przygotowanie projektu elementu, który zostanie wykonany na zaprogramowanych maszynach. Projektowanie wspomagane komputerowo nosi nazwę CAD, natomiast przeniesienie projektu na plan sterowania dla maszyn odbywa się przy pomocy systemu CAM. Oprogramowanie CAD/ CAM umożliwia zachowanie najbardziej dokładnych parametrów wytwarzanego elementu. Na tym etapie praca doświadczonego specjalisty jest niezwykle istotna. Projekt musi uwzględniać nie tylko kształt, ale także funkcjonalność detalu i jego przyszłe zastosowanie.

Przeczytaj również: Projektowanie CAD CAM w obróbce skrawaniem

Kolejnym krokiem jest wybór materiału oraz odpowiednie przygotowanie maszyny do pracy obejmujące wyposażenie jej we właściwe narzędzia. Dopiero po wykonaniu tych czynności tokarka czy frezarka może rozpocząć obróbkę pod uważnym okiem operatora.

Obróbka skrawaniem CNC – zalety

Obróbka CNC oferuje wiele korzyści, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi metodami obróbki metali i tworzyw sztucznych. Należą do nich:

  • Szybkość produkcji. Współczesne obrabiarki są wyposażone w kilka osi, co pozwala na znaczne skrócenie czasu wytwarzania detalu. Nowoczesne programy do projektowania umożliwiają natomiast sprawne przygotowanie projektu i zaprogramowanie maszyn według wytycznych. Wszystko to sprawia, że czas realizacji zamówienia jest kilkakrotnie krótszy niż w przypadku tradycyjnych metod obróbki.
  • Precyzja i powtarzalność. Wysoka automatyzacja i komputeryzacja maszyn umożliwia produkcję detali zgodnie z projektem – również w przypadku wymagających, nietypowych kształtów. Każdy kolejny detal posiada identyczne wymiary i właściwości, co poprzedni.
  • Wyeliminowanie ludzkiego błędu. Ważnym z punktu widzenia inwestycji aspektem jest fakt, że obróbka skrawaniem CNC do minimum ogranicza udział człowieka w procesie wytwarzania detalu. Dzięki temu unikamy błędów podczas produkcji, a co za tym idzie ograniczamy ilość opadów. Mniejszy udział człowieka to także większe bezpieczeństwo pracy.
  • Oszczędności. Związane zarówno z ograniczeniem odpadów, jak i wydajnością maszyn CNC oraz wysoką precyzją urządzeń, pozwalającym na szybką, powtarzalną pracę.

Kiedy warto zlecić obróbkę CNC?

Precyzja, wydajność i możliwości technologiczne maszyn CNC sprawiają, że są one najlepszym rozwiązaniem zarówno w seryjnej produkcji detali, jak i w produkcji jednostkowej, którą rozwijamy w Toptech. Jednostkowa produkcja obejmuje przygotowanie elementów usprawniających pracę maszyn w zakładzie produkcyjnym, stworzenie stempli, matryc czy tłoczników, umożliwiających dalsze seryjne wykonywanie detali czy tłoczeń. To także dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, pracujących nad prototypami.

Przeczytaj również: Technologia CNC: Części do maszyn i urządzeń

Obróbkę, jaką wykonujemy w naszym parku maszynowym, dedykujemy zakładom, które poszukują solidnych i trwałych rozwiązań. Pracujemy na materiałach trudnoskrawalnych, jak stal narzędziowa czy węglik spiekany, a także na metalach: aluminium czy stopach miedzi. Z powodzeniem wyposażamy branżę automotive, tłocznictwo oraz zakłady produkcyjne, szukające sposobów na usprawnienie procesów czy poprawienie ich funkcjonalności.

Chcesz poznać możliwości obróbki skrawaniem CNC? Skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana