Formy wtryskowe – czym są i jak powstają

Formy wtryskowe – czym są i jak powstają

Formy wtryskowe mają szerokie zastosowanie - od branży spożywczej, przez elektroniczną, po motoryzacyjną. Ich funkcja polega na formowaniu tworzyw sztucznych najczęściej przy wielkoseryjnej produkcji detali.

Formowanie wtryskowe – na czym polega?

Formowanie wtryskowe polega na wtryskiwaniu ciekłego tworzywa do gniazda formy, które następnie zastyga i powstaje tzw. kształtka lub wypraska. Po zastygnięciu kształtka lub wypraska zostaje usunięta z formy wtryskowej razem z układem wlewowym. Następnie układ wlewowy oddzielany jest od wypraski i powstaje gotowy wyrób z tworzywa sztucznego.

Formy wtryskowe – etapy

Forma wtryskowa to narzędzie składające się z szeregu elementów pozwalających na wykonanie wyrobu z tworzywa sztucznego w produkcji seryjnej i wielkoseryjnej.

Forma posiada następujące układy funkcjonalne:

  • gniazdo lub gniazda formujące
  • układ wlewowy
  • układ chłodzenia formy i wypraski
  • układ wypychania wypraski
  • układ usuwania wlewka
  • elementy prowadzące i ustalające połówki formy
  • napędy płyt i segmentów
  • obudowę

Są różne typy form wtryskowych. Zależnie od rozwiązania układu wlewowego można wyróżnić formy zimnokanałowe i gorącokanałowe.

Zależnie od ilości gniazd formujących można wyróżnić formy jednogniazdowe i wielogniazdowe, a także formy z jedną płaszczyzną podziału oraz z dwoma płaszczyznami podziału.

Każda z podanych typów form ma swoją specyficzną konstrukcję, pozwalającą wykonywać produkcję mało lub wielkoseryjną, produkować wytłoczki o normalnej lub podwyższonej jakości i dokładności wykonania lub produkować wypraski o prostej lub złożonej konstrukcji.

Wytwarzanie form możemy podzielić na kilka etapów.

1. Wykonanie projektu detalu

Pierwszym punktem jest przygotowanie projektu detalu w wersji 2D i 3D w zależności od tego czy detal ma prosty lub skomplikowany kształt. Obecnie standardowo wykonuje się to przy użyciu oprogramowania CAD 3D.

2. Wykonanie projektu formy

Na podstawie projektu detalu i szczegółowych ustaleń z klientem dotyczącym typu formy (gorącokanałowa, zimnokanałowa, jednogniazdowa, wielogniazdowa) wykonuje się szczegółowy projekt formy wtryskowej.

3. Wykonanie formy, wstępne próby, dopracowanie formy po wstępnych próbach, próby końcowe u klienta.

Na bazie projektu formy wykonuje się formę w metalu. Wiele elementów formy wtryskowej jest znormalizowanych. Można je kupić w rozsądnej cenie u producentów standardowych elementów. We własnym zakresie najczęściej pozostaje wykonanie gniazd formujących i nieznormalizowanych części, złożenie całej formy, wykonanie wstępnych prób wtryskiwania i po poprawkach wykonanie prób końcowych u klienta na docelowych stanowiskach.

W Toptech pracujemy na frezarkach CNC wyposażonych w sterowanie Heidenhain TNC-620, precyzyjnych wycinarkach drutowych, drążarkach wgłębnych, tokarkach CNC, szlifierkach oraz realizujemy procesy precyzyjnego polerowania powierzchni metali.

Dlatego specjalizujemy się między innymi właśnie w wykonywaniu gniazd form wtryskowych na zamówienie klienta, które muszą być szybko i precyzyjnie frezowane i polerowane lub drążone w celu uzyskania odpowiedniej faktury powierzchni gniazda. Wykonujemy również niestandardowe elementy form wtryskowych.

Potrzebujesz gniazd form wtryskowych do złożenia swojej formy wtryskowej? A może gniazdo uległo uszkodzeniu i trzeba wykonać nowe? Te zadania możemy zrealizować dla Ciebie. W razie potrzeb skontaktuj się z nami.

Powrót
Polub
Kontakt

Biuro

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana