
Rola technologii CNC w Przemyśle 4.0
Przemysł 4.0 to pojęcie, które po raz pierwszy pojawiło się w 2011 r. na targach w Hanowerze. Czym jest czwarta rewolucja w przemyśle i jak wpływa na CNC? O tym dzisiaj na naszym blogu.
Przemysł 4.0 – co to jest?
Koncepcja Przemysłu 4.0, czy inaczej – czwartej rewolucji przemysłowej – wynika z szybkich zmian, jakie nastąpiły w tej branży w ostatnich latach. Wpływ na jej ukształtowanie miała więc automatyzacja, znajdująca coraz szersze i powszechne zastosowanie, a także rosnąca potrzeba przetwarzania i wymiany danych.
Przeczytaj również: Rola technologii CNC w rozwoju przedsiębiorstwa
Przemysł 4.0 zakłada więc, że współczesne przedsiębiorstwa powinny być budowane i funkcjonować przy zastosowaniu systemów cyber-fizycznych, Internetu rzeczy oraz przetwarzania chmurowego. Mówiąc prościej: Przemysł 4.0 to połączenie takich czynników, jak maszyny, systemy, procesy, wyroby i kompetencje ludzi w jedną sieć, która sama siebie nadzoruje zwiększając efektywność realizacji pracy.
Przemysł 4.0 a obróbka skrawaniem
Dla technologii CNC zastosowanie tak szerokiego spektrum rozwiązań jest sporym wyzwaniem. Efekty takiego zabiegu mogą jednak znacząco zwiększyć wydajność urządzeń oraz zmienić dotychczasową rolę operatora maszyn.
Przemysł 4.0 dąży bowiem do integracji poszczególnych funkcjonalności maszyny za pomocą automatyki. Urządzenia w tym scenariuszu mogą uruchamiać procesy toczenia czy frezowania CNC bez konieczności używania odrębnych maszyn. Co więcej, mogłyby również robić pomiary, myć detale, znakować je, a nawet pakować. Celem jest tutaj maksymalne wyeliminowanie błędu ludzkiego, a także ograniczenie do minimum strat materiału czy czasu pracy operatora.
Przeczytaj również: Automatyzacja w zakładach produkcyjnych
Wyzwaniem, które może dodatkowo wesprzeć pracę parków maszynowych, jest także opracowanie i wdrożenie zaawansowanego systemu analizy danych. Zbierałby on informacje, dotyczące ilości wyprodukowanych części, czasu poszczególnych operacji, ilości braków produkcyjnych, awarii, zużycia narzędzi, etc. Automatyczne przetwarzanie podobnych danych wspierałoby z kolei organy decyzyjne w podejmowaniu ważnych kroków ku dalszemu rozwojowi.
Rola operatora CNC w Przemyśle 4.0
Ograniczenie czasu i zakresu pracy bezpośrednio przy maszynie wcale nie oznacza, że operator CNC okazałby się zbędny. Zmieniłby się natomiast format kompetencji i jego rola. Operator CNC w Przemyśle 4.0 przestaje być pracownikiem fizycznym, stając się inżynierem, który nadzoruje pełen proces.
Nadal niezbędna jest jego rola jako osoby programującej proces obróbczy. Potrzebny jest także automatyk, zajmujący się programowaniem robotów oraz kontroler jakości czy planer produkcji. Ponieważ zadania każdej z tych osób zmieniają się, ich umiejętności również wymagają rozwinięcia o konkretne kompetencje niezbędne w Przemyśle 4.0. Przygotowanie przyszłych pracowników do tej roli, odpowiednia edukacja i szkolenia to kolejne wyzwania, z jakimi obróbka skrawaniem CNC będzie musiała się zmierzyć – i to już bardzo niedługo.
Źródło: Radmot.pl