
Szlifowanie płaszczyzn – jeden z najbardziej wymagających procesów obróbki
Obróbka materiałów składa się z wielu procesów, które finalnie mają doprowadzić do powstania elementu o określonych parametrów. Jednym z takich procesów jest szlifowanie płaszczyzn, szczególnie ważne przy obróbce stali i innych materiałów trudnoskrawalnych.
Kiedy wykonuje się szlifowanie płaszczyzn?
Celem szlifowania jest przede wszystkim zabezpieczenie detalu. Proces ten polega na ograniczeniu chropowatości na jego powierzchni, która staje się gładsza i dzięki temu nie stwarza zagrożenia. Szlifowanie pomaga także w uzyskaniu odpowiedniej zgodności wymiarowej elementu, umożliwia nadanie wysokiego połysku, a także usunięcie zarysowań, zabrudzeń czy śladów rdzy powstałych w wyniku użytkowania. Dzięki szlifowaniu można więc tchnąć drugie życie w elementy wykorzystywany, na przykład, w produkcji.
Wyzwania podczas szlifowania powierzchni
Ograniczanie chropowatości wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Przede wszystkim nie jest możliwe całkowite jej usunięcie, a grubość materiału, którą w trakcie szlifowania można usunąć, jest bardzo niewielka. Proces ten wymaga także użycia odpowiednich narzędzi – ręcznych lub maszynowych, w zależności od rodzaju używanego materiału, jego twardości i podatności na obróbkę.
Szczególnie ważny jest odpowiedni dobór technologii szlifowania, a także roboczych końcówek. Technik, wykonujący taką obróbkę, musi ocenić pożądany efekt i dobrać dostępne rozwiązania – proces szlifowania jednego elementu może wymagać zastosowania różnych etapów prac z użyciem innych materiałów ściernych. Technik musi zatem dobrać odpowiednią średnicę ziarna, a także właściwą prędkość obróbki, która uchroni detal, na przykład, przed nadmiernym przegrzaniem. Musi on również wziąć pod uwagę rodzaj obrabianego materiału i jego właściwości. Jak więc widać, proces ten wymaga sporego doświadczenia i wiedzy.
Szlifowanie ręczne czy maszynowe?
Nowoczesne centra obróbki i narzędziownie rezygnują ze szlifowania ręcznego na rzeczy maszynowego, wspieranego technologią CNC. Nie oznacza to, że szlifowanie ręczne nie ma już swojego zastosowania. Jego największą zaletą jest możliwość wykonania bardzo nietypowych zleceń i monitorowanie efektu w trakcie pracy.
Szlifowanie maszynowe ma tę przewagę, że zapewnia znacznie lepszą wydajność i powtarzalność procesu. To szybsze rozwiązanie, gwarantujące nadawanie każdemu detalowi identycznych parametrów przy obróbce seryjnej. Maszynowe szlifowanie zapewnia także maksymalną precyzję, o jaką trudno w przypadku prac ręcznych. Świetnie sprawdza się więc w realizacji zamówień, gdzie granica błędu jest bardzo niewielka.