
Frezowanie i toczenie CNC – na czym polegają i czym się różnią
Frezowanie i toczenie to podobne techniki obróbki CNC – obie nadają przedmiotom odpowiedni kształt w ruchu obrotowym. Na czym polegają różnice między tymi metodami?
Frezowanie i toczenie CNC umożliwia obróbkę na niezwykle precyzyjnym poziomie. Efektem są detale o maksymalnej dokładności kształtów, wymiarów i obrabianej powierzchni.
Istotną rolę w obu procesach odgrywa odpowiednie zaprogramowanie urządzenia. Bierze ono pod uwagę zarówno projekt, jaki rodzaj materiału, a nawet chropowatość powierzchni. Przyjrzyjmy się każdej z tych metod z osobna.
Frezowanie CNC – na czym polega
Głównym celem frezowania jest oddzielenie mniejszych skrawków od większego elementu – aż do momentu osiągnięcia pożądanego kształtu. Narzędzie tnące wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy obrabiany materiał porusza się w sposób posuwisty. Ostrza narzędzi wykonują przy tym ruchy jedno po drugim, nie pracują w tym samym czasie.

Frezowanie CNC składa się z wielu technik. Ze względu na rozmieszczenie ostrzy można podzielić je na frezowanie kształtowe i walcowe. Jeśli za kryterium przyjmiemy sposób poruszania się ostrzy, wyróżnimy natomiast frezowanie współbieżne i przeciwbieżne. Ta różnorodność technik sprawia, że frezowanie CNC jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem. Doskonale sprawdza się w obróbce drewna, metalu oraz innych tworzyw sztucznych. Jest wykorzystywana przede wszystkim w lotnictwie, motoryzacji, elektronice, automatyce i medycynie.
W Toptech korzystamy z dwóch 3-osiowych frezarek Mikron VCE Pro, która doskonale sprawdza się podczas operacji 2½D oraz 3D. Wykonujemy na niej elementy stalowe (często obrobione cieplnie do 64 HRC), aluminiowe i z mosiądzu. W październiku do naszego parku maszyn dołączy trzecia taka maszyna.
Toczenie CNC – na czym polega
Toczenie CNC to – podobnie jak frezowanie – metoda komputerowej obróbki materiału. Polega ona na oddzieleniu warstwy materiału obrabianego detalu za pomocą noża tokarskiego. Ostrze nie porusza się – ruchowi poddawany jest jedynie obrabiany przedmiot. W efekcie otrzymujemy detal o kształcie walcowatym, stożkowym lub kulistym.

Toczenie CNC również umożliwia zastosowanie różnych technik. Wyróżniamy toczenie:
- kopiowe, polegające na precyzyjnym odwzorowaniu kształtu toczonego przedmiotu;
- kształtowe, uzależnione od kształtu krawędzi skrawającej noża;
- obwiedniowe wykonywane za pomocą specjalnego noża tokarskiego kołowego;
- poprzeczne, kiedy posuwisty kierunek ruchu wykonywany jest prostopadle do osi toczenia;
- stożkowe, gdy kierunek ruchu posuwowego przecina kierunek osi toczenia pod kątem innym niż prosty;
- wzdłużne, kiedy kierunek ruchu posuwowego jest równoległy do osi toczenia.
Toczenie CNC jest szeroko stosowane w branży przemysłowej. Dobrze sprawdza się w produkcji seryjnej, natomiast zastosowana technologia to najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy uzyskać detal o nietypowym kształcie i maksymalnie precyzyjnych wymiarach.
W Toptech korzystamy z tokarki LB3000 EX II, opartej na termo-przyjaznej koncepcji firmy Okuma. Toczymy w miękkich i twardych stalach obrobionych cieplnie do 64 HRC. Uzyskujemy przy tym bardzo dobrą jakość powierzchni w granicach Ra 0,4 mikrometra. Tokarka posiada napędzane narzędzia, dzięki czemu oprócz toczenia możemy wykonywać jednocześnie operacje frezowania detali.
Frezowanie CNC a toczenie CNC
Czym zatem różnią się obie metody obróbki CNC? Frezowanie jest przeznaczone do obróbki powierzchni płaskich i kształtowatych, takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Toczenie polega natomiast na nadaniu kształtu powierzchniom brył obrotowych, jak wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne.