Wycinarki drutowe i ich zastosowanie w przemyśle – rozmowa z Robertem Malewskim, operatorem Toptech

Wycinarki drutowe i ich zastosowanie w przemyśle – rozmowa z Robertem Malewskim, operatorem Toptech

Robert obsługuje nasze urządzenia już od 2,5 roku. Z własnego doświadczenia opowiada jakie zastosowanie mają wycinarki drutowe w przemyśle i jakiego typu elementy wykonujemy w naszym parku maszynowym.

Robercie, na jakiej maszynie pracujesz i za co jesteś odpowiedzialny w Toptech?

Od ponad dwóch już lat pracuję w Toptech. Obsługuję wycinarki drutowe: CUT-20 i CUT-350E szwajcarskiej firmy GF Machining Solutions.

Co powstaje na tych maszynach? Jakich materiałów używacie do wykonywania detali?

Realizujemy bardzo różne projekty, począwszy od drobnych elementów, czyli na przykład numeratorów, poprzez duże matryce dla przemysłu motoryzacyjnego między innymi.

Są to precyzyjne wycinarki. Można na nich wycinać z dokładnością mikronową, a przy pięciu przejściach drutu możemy osiągnąć powierzchnię Ra=0,2 mikrometra. Wszystko zależy od gatunku obrabianej stali. Pozwalają też na cięcie pod kątem. Pozwala to na wycinanie otworów tnących matryc do wykrawania blach i różnych powierzchni stożkowych.

Kiedy stosowane są tego typu narzędzia?

Wówczas kiedy chcemy uzyskać bardzo duże tolerancje, duże dokładności elementów. Zwłaszcza ma to znaczenie przy matrycach tnących, ale też wszelkiego rodzaju tłocznikach. Wycinarki, z których korzystamy, wyróżnia też przemyślana konstrukcja. Bez wchodzenia w techniczne kwestie, zapewnia po prostu bardzo wysoką dokładność pozycjonowania i powtarzalnych wyników cięcia. To bardzo ważne przy tworzeniu detali, które powstają tutaj w Toptech.

Musicie nadzorować pracę wycinarek czy wystarczy je zaprogramować i mogą pracować samodzielnie?

Operator musi być cały czas na swoim stanowisku, ta praca z maszyną musi trwać cały czas. Są one jednak na tyle bezproblemowe, że można wykonywać inne obowiązki, kiedy pracują swoim cyklem. Wycinarki drutowe mają długą autonomię pracy, co oznacza, że mogą przetworzyć wiele zadań bez konieczności zatrzymywania cięcia.

Wycinarki drutowe i ich zastosowanie w przemyśle

Czy jako operatorzy wiecie do czego dany element będzie służył czy nie jest to wam potrzebne do wykonania detalu?

Często ta informacja jest po prostu w dokumentach. Mamy więc świadomość, że dany detal jest robiony, na przykład dla Mercedesa, Toyoty czy Peugeota. Z własnego doświadczenia jesteśmy też w stanie się domyślić, do czego element będzie wykorzystywany.

Jest jakaś realizacja, która zrobiła na tobie szczególne wrażenie? Jakiś element albo firma, dla której pracowaliście? Któreś zlecenie wymagało większej ilości pracy?

Na pewno do każdego zlecenia trzeba podejść indywidualnie, bo praktycznie nie mamy produkcji seryjnej. Wszystko, co robimy, jest praktycznie inne. A co robi na mnie wrażenie? Generalnie nic (śmiech). Tak poważnie jednak, to każde zadanie jest pewnym wyzwaniem. Zdarzają się problemy, które trzeba rozwiązać i upewnić się, że klient dostaje najlepiej wykonany detal jak to tylko możliwe.

Powrót
Zobacz
Kontakt

Biuro Nowa Sól

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

tel. + 48 68 458 54 84

Hala produkcyjna Nowa Sól

ul. Inżynierska 8
67-100 Nowa Sól

Obsługa klienta

Jeżeli masz pytanie odnośnie spraw dotyczących zamówień, skontaktuj się z nami.

tel. + 48 68 458 54 84
e-mail: biuro@toptechpolska.pl

Przeczytaj:
Klauzula informacyjna

Dział techniczny

Potrzebujesz pomocy w zakresie projektów? Zadzwoń, chętnie doradzimy.

tel. + 48 68 458 54 84
e-mail: biuro@toptechpolska.pl

Wiadomość

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana